Obóz letni dla studentów kierunków medycznych KAAFM

15.09.2021

W dniach 30 sierpnia do 4 września 2021 roku studenci kierunków medycznych KAAFM uczestniczyli w dydaktycznym obozie letnim. Obóz odbył się w malowniczej miejscowości Hucisko w rejonie Jury Krakowsko -Częstochowskiej. Obóz stanowił element projektu „Kształtowanie umiejętności klinicznych w warunkach symulowanych w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego” jego głównym celem było stworzenie możliwości poszerzania wiedzy i rozwoju umiejętności praktycznych w dziedzinie medycyny poprzez ćwiczenie postępowania z pacjentem w stanie zagrożenia życia.

W ramach letniego obozu wyjazdowego, studenci mogli uczestniczyć w zajęciach z zakresu ratownictwa medycznego, ratownictwa wodnego i wysokościowego, które pozwoliły rozwinąć kompetencje miękkie w zakresie komunikacji, współpracy w zespole i między zespołami, koordynowanie wielu działań odbywających się jednoczasowo. Zajęcia realizowane były w  formie paneli dyskusyjnych, warsztatów, a przede wszystkim treningów plenerowych, zawodów w grupach.

W pierwszym dniu obozu studenci rozpoczęli zajęciami teoretyczno–praktycznymi z zakresu BLS AED , stanów zagrożenia życia i pierwszej pomocy zgodnie z wytycznymi KPP . Drugi dzień odbył się pod hasłem: ,,Zaawansowane zabiegi ratunkowe w nagłych stanach zagrożenia życia” – zajęcia na podstawie wytycznych ALS i BTLS. W kolejnym dniu studenci byli zaangażowani w Projekt integracyjno-szkoleniowy: „Ratowniczy Duch” – uczestnicy podzieleni na 3-y zespoły, poruszali się po przygotowanych punktach – symulowanych akcjach ratunkowych we współpracy z GOPR. Symulacje odbywały się w jaskini gdzie uczestnicy musieli zabezpieczyć pacjenta z urazem wielonarządowym, na ściance w trudnodostępnym terenie- postępowanie z pacjentem nieprzytomnym, akcja ratunkowa podczas wypadku samochodowego z kilkoma poszkodowanymi oraz postępowanie w sytuacji szczególnej -hipotermia.

Działania odbywały się również nocą, poszukiwanie zaginionych z wykorzystaniem samochodu poszukiwawczego, quadu z przyczepą oraz dronu.

W czwartym dniu zajęcia odbywały się w terenie, grupa poznała różne techniki linowe stosowane w GOPR w połączeniu ze sportami przestrzennymi takie jak: eksponowane zjazdy, wspinaczkę skałkową, wychodzenie po linie na przyrządach i prusikowanie – techniki jaskiniowe.

Ostatni dzień to głównie zajęcia wodne, po egzaminie pływackim dopuszczającym do zajęć prowadzonych na wodzie studenci ćwiczyli z instruktorami WOPR akcje ze skuterem wodnym, poznali sprzęt ratunkowy wodny. Po podsumowaniu zrealizowanych zadań, obóz zakończył się informacją o kolejnych edycjach, które będą realizowane w kolejnym roku.

Najbliższy obóz zimowy symulacji medycznej to 3 styczeń – 8 styczeń 2022 na który serdecznie zapraszamy kolejną grupę studentów kierunków medycznych KAAFM.